10 lat Zarządu (1999 - 2009)

10 lat Zarządu

 

 

Spółdzielni Mieszkaniowej

 METALOWIEC 

w Kraśniku

 

 

Rok 1999 był przełomowy w 50. letniej historii Spółdzielni Mieszkaniowej METALOWIEC w Kraśniku. Zakończył kilkuletni okres burzliwych sporów personalnych      i wymiany pokoleniowej, które w latach 90. miały miejsce w wielu instytucjach, dotykały licznych dziedzin życia w kraju nie omijając również SM METALOWIEC.

W wyniku nieporozumień pomiędzy prezesem spółdzielni a Radą Nadzorcza, w dniu   8 marca 1999 roku z funkcji prezesa odwołano mgr inż. Ryszarda Różyckiego. Do czasu ogłoszenia nowego konkursu, Rada Nadzorcza powierzyła tę funkcję dotychczasowemu zastępcy, mgr inż. Małgorzacie Szwed. Funkcję nieetatowego członka Zarządu pełnił nieprzerwanie, od 15.08.1997 roku, mgr Dariusz Lisek. Zarząd w tym składzie przygotował niezbędną dokumentację i doprowadził do zwołania, 27 maja 1999 roku, Zebrania Przedstawicieli, w trakcie którego został ogłoszony skład nowej Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej METALOWIEC, wybranej na zebraniach grup członkowskich, w dniach 19, 20 i 21 kwietnia 1999 roku.

W skład Rady Nadzorczej weszli: Alfred Kręć, któremu na pierwszym posiedzeniu powierzono funkcję przewodniczącego oraz Grzegorz Chojnowski, Kazimierz Mateja             i Mirosław Sznajder (z Alfredem Kręciem reprezentowali osiedle „Słoneczne”), Stanisław Bączkowski, Zbigniew Czernikiewicz, Janusz Dziegdziarz i Grzegorz Przywara (reprezentowali osiedle „Metalowiec”) oraz Władysław Dębski i Teresa Zasadniewska (reprezentowali osiedle „Młodych”).

Rada Nadzorcza przeprowadziła 8 lipca 1999 roku konkurs, który wyłonił prezesa spółdzielni. Do konkursu przystąpiły cztery osoby. Już w pierwszej turze głosowania wymaganą większość głosów uzyskał Piotr Iwan. Zastępcą prezesa została, pełniąca              tę funkcję w dwóch poprzednich Zarządach, Małgorzata Szwed. Społecznym członkiem Zarządu nadal był Dariusz Lisek. Prezes Piotr Iwan rozpoczął pracę w Spółdzielni Mieszkaniowej METALOWIEC 1 sierpnia 1999 roku.

Na początku pracy Zarządu pod kierownictwem Piotra Iwana zasoby spółdzielni obejmowały ogółem 139 356,55 m² powierzchni użytkowej oraz 245 345 m² terenów.         Na te dane składały się 2 722 mieszkania (os. „Metalowiec” – 1113, os. „Młodych” – 530,            os. „Słoneczne” – 1079) w 66 budynkach mieszkalnych (os. „Metalowiec” – 26,                   os. „Młodych” – 11, os. „Słoneczne” – 29) oraz 56 różnego rodzaju lokali użytkowych. Spółdzielnia zatrudniała do 30.11.1999 roku 47 osób, od 1.12.1999 roku 48.

W dniu 31 grudnia 1999 roku, czyli na koniec pierwszego roku działalności Zarządu, w zasobach spółdzielni mieszkało 8457 osób. Liczba członków wynosiła 4171, w tym: 702 oczekujących, 2752 zamieszkałych, 7 osób prawnych i 710 będących członkami w ramach przynależności współmałżonków. Liczba kandydatów na członków wynosiła 239.

Już w pierwszym roku działalności Zarząd pod wodzą nowego prezesa dokonał szereg zmian w pracy administracyjnej spółdzielni oraz prężnie przystąpił do realizacji programu termomodernizacji. Sfinansowanie tego ambitnego programu i wspieranie takich przedsięwzięć, jak wymiana zniszczonej stolarki okiennej czy montaż zaworów termomodernizacyjnych wraz z podzielnikami kosztów centralnego ogrzewania, były możliwe dzięki pozyskaniu nowych środków. Stało się to po wprowadzeniu przez Radę Nadzorczą, na wniosek Zarządu, atrakcyjnych bonifikat przy przekształcaniu lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe. Zarząd i Rada Nadzorcza kierowały się przy podjęciu tej decyzji troską o mniej zamożnych spółdzielców, którym nowe bonifikaty pozwoliły nabyć własnościowe prawo do zajmowanych lokali. Spółdzielnia zaś mogła pozyskać dodatkowe środki, które dobrze ulokowane stanowiły źródło wysokich odsetek, przeznaczanych            na finansowanie inwestycji. W wyniku wprowadzenia bonifikat kasę spółdzielni zasiliła kwota 1 340 000 złotych. Połowę tej kwoty przeznaczono na zakup obligacji i papierów wartościowych. Pozostałą część na finansowanie inwestycji.

W roku 1999 spółdzielnia oddała do zamieszkania budynek przy ulicy Pogodnej 3,           z 22 mieszkaniami typu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Budynek kończył działalność inwestycyjną spółdzielni na osiedlu „Słonecznym” w ramach II etapu/II zadania, które zostało ostatecznie rozliczone.

W tym samym roku Zarząd podjął działania zmierzające do rozpoczęcia budowy mieszkań typu lokatorskiego przy udziale środków pochodzących z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, działającego przy wsparciu Skarbu Państwa. Działania te były wynikiem zmniejszającej się liczby osób gotowych wyłożyć środki niezbędne do budowy mieszkań własnościowych.

W roku 1999 Zarząd wprowadził w spółdzielni system monitoringu i windykacji należności, w wyniku czego zadłużenie na koniec roku, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego, spadło z 11 do 9%.

W pierwszym roku działalności Zarządu odbyło się 40 protokołowanych posiedzeń, zwoływanych w każdą środę, w siedzibie spółdzielni przy ulicy Klonowej 5. W ich trakcie przygotowano wiele ważnych decyzji, m.in. w sprawie poprawy wyglądu placów zabaw         i terenów wokół budynków, modernizacji i wprowadzenia pełnej komputeryzacji dla pracowników umysłowych spółdzielni, zatwierdzenia korzystnie wynegocjowanej umowy         z Pocztą Polską, która dotyczyła prowizji na obsługę wpłat czynszowych. Zarząd podjął również decyzję o urealnieniu stawek czynszów w lokalach użytkowych.

Do sukcesów Zarządu należy zaliczyć rozwiązanie problemu kłopotliwego najemcy, zajmującego lokal o dużej powierzchni w parterze budynku przy Al. Niepodległości 9.

Nie tylko udało się rozwiązać umowę z dłużnikiem, ale pozyskać bardzo atrakcyjnego najemcę. Została nim firma „Jeronimo Martins”, która zaproponowała bardzo atrakcyjną stawkę najmu nieruchomości na okres 10 lat. Ponadto zainwestowała około 600 tysięcy złotych w rozbudowę, poprawiła elewację budynku, wykonała ogólnodostępny parking            i przekazała w formie darowizny drewniane urządzenia na wyposażenie placu zabaw.

W roku 1999 Zarząd przygotował uroczyste obchody 40. lecia istnienia Spółdzielni Mieszkaniowej METALOWIEC, które odbyły się w Klubie Osiedlowym MIX.

Dzięki właściwej polityce finansowej i spadkowi poziomu zadłużenia czynszowego sytuacja finansowa spółdzielni na koniec roku była dobra. Wynik finansowy na działalności eksploatacyjnej zamknął się niewielkim zyskiem. Natomiast na działalności remontowej zanotowano ujemny wynik, spowodowany wykonaniem, pod koniec roku, kilku nieprzewidzianych zadań.

Zebranie Przedstawicieli, podsumowujące rok 1999, odbyło się 12 maja 2000 roku.    W trakcie zebrania grupy członkowskiej doszło do uzupełnienia składu Rady Nadzorczej. Nowymi członkami organu kontrolnego, reprezentującymi grono osób oczekujących zostali: Robert Greszeta i Andrzej Jędruszczak.

Przez większą część 2000 roku skład Zarządu nie uległ zmianie. Obsługę prawną spółdzielni prowadziła od tego roku Mariola Bednarczyk. Funkcję głównego księgowego pełniła nieprzerwanie od 1987 roku, Alicja Łaska.

Na posiedzeniu w dniu 18 grudnia, Rada Nadzorcza zmieniła regulamin Zarządu          i wyraziła zgodę na rozszerzenie jego składu do 4 osób. W tym okresie zastępca prezesa       ds. technicznych, Małgorzata Szwed, przebywała na urlopie macierzyńskim. W skład Zarządu, na czas jej nieobecności, został powołany kierownik osiedla Witold Litwin, któremu rada powierzyła zadania z zakresu obowiązków zastępcy prezesa spółdzielni. Funkcję           tę pełnił od l stycznia do 7 lipca 2001 roku.

Jedną z pierwszych decyzji, podejmowanych przez Radę Nadzorczą na początku każdego roku, było zatwierdzenie planu rzeczowo-finansowego remontów, zaproponowanego przez Zarząd. Ostateczny głos w tej sprawie należał do rady, która często dokonywała drobnych korekt w tym planie.

Rok 2000 zakończył się dużą nadwyżką bilansową. Tak dobrego wyniku spółdzielnia nie osiągnęła od ponad dwudziestu lat. W roku 2000 po raz kolejny wprowadzono bonifikatę przy przekształcaniu lokatorskiego prawa do mieszkania na własnościowe. Z tego tytułu konto spółdzielni zasiliła kwota 146 000 złotych. W tym samym roku spółdzielnia oddała do użytku budynek typu własnościowego, przy ulicy Kard. Wyszyńskiego 19, z 39 mieszkaniami i 13 garażami. Był to ostatni budynek, który powstał w całości ze środków pochodzących            od spółdzielców.

Zarząd, kierowany przez Piotra Iwana, złamał obowiązującą przez lata zasadę,           że każda zakończona inwestycja jest przez spółdzielnię przyjęta, a w najgorszym wypadku wykonawca musi dokonać drobnych poprawek. W roku 2000 firma wykonująca parking przy ulicy Słonecznej musiała zrezygnować z zysku i dokonać znacznego obniżenia ceny, gdyż władze spółdzielni nie godziły się na odebranie nieprawidłowo wykonanego zadania.

Struktura organizacyjna obejmowała w 2000 roku 48 etatów.

W roku 2001 spółdzielnia po raz kolejny wprowadziła bonifikatę przy przekształcaniu mieszkań. Z tego tytułu do kasy spółdzielni wpłynęło 976 532 złote, za które kupiono papiery wartościowe i jednostki funduszy powierniczych. W tym też roku zmieniono bank obsługujący rachunek bieżący spółdzielni. Wybrano Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej    w Kraśniku, który wyremontował i wydzierżawił część pomieszczeń stolarni, znajdującej się na parterze budynku administracyjnego spółdzielni przy ul. Klonowej 5.

W roku 2001 spółdzielnia zakończyła budowę pawilonu handlowo-usługowego przy Al. Niepodległości 11. Inwestorami były osoby prywatne. W tym samym roku ukończono także, z udziałem środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, budynki wielorodzinne przy ulicy Wyszyńskiego 14 i Słonecznej 3. Budynki na osiedlu „Słonecznym” posiadały pięć lokali użytkowych, z których dwa sprzedano prywatnym inwestorom, trzy zaś zasiliły majątek spółdzielni.

Dzięki staraniom Zarządu, w roku 2001, Kraśnickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zamontowało automatykę pogodową w budynkach, które jeszcze nie miały tych urządzeń, co przyczyniło się do obniżenia opłat za c.o. Inną, ważną decyzją Zarządu było zerwanie umowy na konserwację oświetlenia ulicznego z Zakładem Energetycznym. Czynności te zlecono firmie prywatnej, która działała w oparciu o zasadę „wykonano-zapłacono”, a nie jak dotychczas w ramach ryczałtu, bez względu na wykonane prace.

Rok 2001 był bardzo udany biorąc pod uwagę właściwe lokowanie wolnych środków, pochodzących głównie z przekształcenia mieszkań. Spółdzielnia uzyskała z tego tytułu          542 470,39 złotych. Dla porównania rok wcześniej było to 478 070,28 złotych. Środki            z tytułu odsetek w roku 2001 przeznaczono na fundusz remontowy, zakup nowego ciągnika oraz lokali użytkowych w nowo oddanym budynku na osiedlu „Słonecznym”.

Struktura organizacyjna obejmowała w 2001 roku 48 etatów. Rok został zakończony wysokim wynikiem dodatnim.

W styczniu 2002 roku Zarząd spółdzielni podjął decyzję o wyborze firmy prowadzącej wywóz nieczystości stałych. Dotychczasowego monopolistę na lokalnym rynku, firmę PDiO, zastąpiła firma „Ekoland”, która zaproponowała korzystniejsze warunki finansowe. Nowy odbiorca nieczystości stałych zaczął świadczyć usługę od maja.

Podczas zebrań grup członkowskich, w roku 2002, doszło do wyboru członków Rady Nadzorczej. W jej składzie znaleźli się: Stanisław Bączkowski, Andrzej Cis, Janusz Dziegdziarz, Jan Gnaś, Robert Greszeta, Alfred Kręć, Kazimierz Mateja, Kazimierz Krzych, Grzegorz Przywara, Krzysztof Pulikowski, Mirosław Sznajder, Teresa Zasadniewska. Rada ukonstytuowała się na posiedzeniu 4 lipca 2002 roku. Przewodniczącym rady został wybrany Janusz Dziegdziarz.

Na posiedzeniu w dniu 16 września 2002 roku, Rada Nadzorcza podjęła ważną,           z ekonomicznego punktu widzenia, uchwałę. Rada przychyliła się w ten sposób do wniosku Zarządu o rozpoczęcie budowy systemu telewizji kablowej i Internetu w zasobach mieszkaniowych spółdzielni. Koszt inwestycji wyniósł 1,2 miliona złotych. Powodem jej rozpoczęcia była chęć uniezależnienia się od firmy UPC, świadczącej usługę w zasobach spółdzielni oraz ustabilizowanie ceny dostawy sygnału na stosunkowo niskim poziomie. Usługa dostarczania sygnału telewizyjnego, choć wykonana ze środków spółdzielni                 i świadczona tylko na rzecz spółdzielców, miała przynosić zysk, który w przyszłości przyczyniłby się do utrzymania niskiego poziomu opłat czynszowych. Sieć spółdzielni,              w okresie jej uruchomienia, tj. w III kwartale roku 2003, była jedną z najnowocześniejszych w województwie lubelskim.

W dniu 30 października 2002 roku, odbyło się Nadzwyczajne Zebranie Przedstawicieli, w trakcie którego dokonano zmian w statucie spółdzielni, wynikających         z nowelizacji Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W roku 2002 spółdzielnia ociepliła 12 ścian budynków mieszkalnych. Był                  to największy zakres tego rodzaju prac w ostatnich latach. Kolejny raz spółdzielnia zamknęła rok dodatnim wynikiem finansowym.

Na początku roku 2003 Zarząd spółdzielni złożył w Urzędzie Miasta Kraśnik wniosek o wyrażenie zgody na wykup gruntów pod budynkami spółdzielczymi i udzielenie przy zakupie 99% bonifikaty. Rada Miejska podjęła uchwałę w tej sprawie w lutym 2003 roku. Została ona jednak uchylona przez nadzór wojewody, z powodu błędów prawnych.              Po licznych pismach, kierowanych przez Zarząd spółdzielni do burmistrza miasta Kraśnik, rada miejska podjęła poprawioną uchwałę dopiero w marcu 2004 roku.

W roku 2003 Zarząd uzyskał kredyt w Banku Ochrony Środowiska, dzięki czemu udało się ocieplić kolejnych 21 ścian. Rok należał do szczególnie trudnych dla Zarządu,       ze względu na liczbę prowadzonych inwestycji i skalę związanych z tym problemów.

Na duży opór ze strony władz miasta napotkała budowa własnej sieci telewizji kablowej. Zarząd zmuszony był nawet przeprowadzić akcję zbierania podpisów wśród spółdzielców. Przedłożono je w starostwie powiatowym i urzędzie miasta. Z prośbą                o interwencję zwrócono się również do posłów i senatorów ziemi lubelskiej. Ostatecznie inwestycja miała w tym roku swój szczęśliwy finał.

W roku 2003 oddany został do eksploatacji kolejny budynek, przy Al. Niepodległości 11c, wybudowany ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

W styczniu 2003 roku nastąpiła zmiana na stanowisku głównego księgowego.           W okresie od 7.01. do 31.10. księgową była Agata Kowalska. W późniejszym czasie przebywała na urlopie macierzyńskim i pracę na rzecz spółdzielni świadczyła dawna, główna księgowa spółdzielni, Alicja Łaska. Od kwietnia.2004 roku stanowisko objęła znowu Agata Kowalska.

Pod koniec 2003 roku spółdzielnia ponownie wprowadziła bonifikaty przy przekształcaniu spółdzielczych lokali lokatorskich na spółdzielcze własnościowe. W wyniku tej akcji przekształconych zostało 229 lokali, a spółdzielnia uzyskała 522 538 złotych.

W roku 2003 decyzją Zarządu uruchomiona została internetowa strona spółdzielni, rozpoczęto też emisję własnego programu planszowego, ujętego w I pakiecie spółdzielczej telewizji kablowej.

Na początku jubileuszowego roku, 45. lecia istnienia spółdzielni, liczba członków spółdzielni wynosiła 4274, w tym: 451 oczekujących, 2847 zamieszkujących, 5 osób prawnych i 976 przyjętych w ramach przynależności współmałżonków. W okresie tym 132 osoby oczekiwały na przyjęcie w poczet członków. W styczniu 2004 roku w zasobach spółdzielni zamieszkiwało 8170 osób, czyli o 312 mniej niż w roku ubiegłym.

Na dzień l stycznia 2004 roku ilość mieszkań w zasobach spółdzielni wynosiła 2847, w tym 2316 typu własnościowego, co stanowiło 82% ogólnej liczby. W grupie 531 mieszkań lokatorskich, 86 stanowiły mieszkania wybudowane z udziałem środków KFM, które nie mogą być, przy aktualnie obowiązującym stanie prawnym, przekształcone na własnościowe.

Rok 2004 obfitował w szereg posunięć mających na celu oszczędności finansowe. Zarząd rozwiązał umowę z KPEC, powierzając konserwację wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, wraz z kotłowniami gazowymi, firmie prywatnej, której właścicielem jest Jerzy Kniaź. Spółdzielnia zrezygnowała z części usług świadczonych przez Pocztę Polską i podpisała umowę z TELE 2.

W roku 2004 przeprowadzono modernizację instalacji budynkowych c.w.u. na osiedlu „Słonecznym”, poprzez montaż zaworów równoważących ciśnienie na każdym budynku oraz montaż podpionowych zaworów termostatycznych, co umożliwiło wyrównanie rozkładu ciepła do podgrzewania wody oraz oszczędności poboru ciepła o ponad 7%.

W roku 2004 rozpoczęto budowę kolejnego budynku przy udziale środków pochodzących z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

W połowie roku 2004 finanse spółdzielni badał Urząd Kontroli Skarbowej, który nie stwierdził uchybień w dokumentach za rok 2002.

Zebranie Przedstawicieli, podsumowujące rok 2003, odbyło się w dniu 23 kwietnia 2004 r. Kluczowymi decyzjami podejmowanymi na Zebraniach Przedstawicieli są uchwały zatwierdzające sprawozdanie Zarządu z działalności za rok ubiegły, sprawozdanie Rady Nadzorczej, sprawozdanie finansowe oraz udzielenie absolutorium poszczególnym członkom Zarządu. W roku 2004 uchwały były podjęte jednomyślnie, przy braku głosów przeciwnych    i wstrzymujących się. Wszystkie głosowania po roku 1999 przebiegały podobnie. Było         to doskonałym miernikiem tego, co w ostatnich pięciu latach wydarzyło się w spółdzielni oraz oceną spółdzielców dla Zarządu, kierowanego przez Piotra Iwana.

Rok 2004 był kolejnym, w którym pojawiły się tarcia na linii spółdzielnia – urząd miasta. Problemem okazała się m.in. kolorystyka ocieplanych bloków. Burmistrz zgłosił zastrzeżenia w tej sprawie, konsekwencją czego było czasowe wstrzymanie ocieplania dwóch bloków. Temat ten opisywała gazeta regionalna DZIENNIK WSCHODNI, z 28 września 2004 roku, w artykule „Urzędnicy zarządzili kolor”, gdzie czytamy m.in.: „(...) władze miejskie odrzuciły zaproponowaną przez spółdzielnię koncepcję kolorystyczną.                           – Proponowana kolorystyka zakłóca ład przestrzenny oraz nie uwzględnia charakteru sąsiedztwa zabudowy, czyli obiektu sakralnego – argumentuje Jacek Dul, kierownik Wydziału Planowania i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kraśniku”. Prezes Piotr Iwan tak ripostował, mówiąc o przygotowanej przez plastyka, na zlecenie spółdzielni, koncepcji kolorystycznej osiedla: „Zapytaliśmy o opinie mieszkańców osiedla. Owszem, podobało się. Z parafii też nie mieliśmy sygnałów, że kolory są nazbyt jaskrawe. Nie rozumiem decyzji władz miejskich”. Spółdzielnia musiała ugiąć się pod naciskiem urzędnik&;oacute;w i wydać pieniądze na nową koncepcję kolorystyczną, przygotowaną tym razem przez architekta. Jak zauważył autor artykułu w DW: „Jest jeden drobiazg – nowe projekty kosztowały kilka razy drożej niż stare.” Warto również podkreślić, że nowa koncepcja nie przypadła do gustu mieszkańcom osiedla.

Co roku Zarząd starał się podnosić estetykę budynku administracyjnego. W roku 2004 wyremontowane zostały korytarze.

Ważną decyzją, podjętą pod koniec roku 2004, była zmiana sposobu rozliczania ubytków wody. Zarząd, przygotowując nowe rozwiązanie skierował do członków ankietę,       w której chciał poznać ich zdanie na ten temat. Siedemdziesiąt procent ankietowanych opowiedziało się za potraktowaniem wodomierza jako podzielnika kosztów i rozliczaniem niedoboru proporcjonalnie do zużycia wody liczonego w metrach sześciennych. Sprawa        ta została poruszona na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 29 listopada i uzyskała akceptację organu kontrolnego. Nowy sposób miał być wprowadzony od roku 2005. Straty   za rok 2004 zostały wliczone w eksploatację.

Wprowadzenie nowego sposobu rozliczania ubytków wody miała poprzedzić, przygotowana w roku 2004, akcja wymiany starych wodomierzy, nie posiadających legalizacji. Była to również realizacja zobowiązań wynikających z przepisów prawa.

W roku 2004 Zarząd odbył 54 protokołowane posiedzenia. Był to kolejny rok przemyślanych i właściwie realizowanych decyzji Zarządu, w pełni akceptowanych przez Radę Nadzorczą. Dzięki temu spółdzielnia osiągnęła dodatni wynik finansowy, co pozwoliło zasilić fundusz remontowy kwotą 91 tysięcy złotych. Efektem systematycznej                          i wielokierunkowej windykacji należności, był wskaźnik zadłużenia utrzymujący się             na niskim poziomie, przekraczającym niewiele ponad 7%.

Na dobry wynik wpłynęły także zyski, jakie zaczęła przynosić spółdzielcza telewizja kablowa oraz świadczenie usługi dostępu do Internetu. W okresie tym podłączonych było 1246 abonentów pakietu podstawowego, 1254 rozszerzonego oraz 490 abonentów Internetu. Korzystanie z taniej usługi, w zakresie dostawy sygnału telewizyjnego oraz Internetu, wiązało się z systematycznym regulowaniem należności czynszowych. Ten element był nie               do przecenienia.

Zrealizowany w roku 2004 plan remontowy wyniósł 2 097 604 złote. W ramach tego planu wykonano m.in. remont sześciu altanek śmietnikowych. Zarząd uznał, że należy odejść od standardowego rozwiązania i nadać tym budowlom inny, estetyczny wygląd. Rozpoczęto więc budowę altanek z cegły klinkierowej, o zmienionym wyglądzie zadaszenia.

W ramach planu remontowego ocieplono w 2004 roku 14 elewacji budynków, wymieniono okna na klatkach schodowych w 60 budynkach i dofinansowano wymianę stolarki okiennej w 215 lokalach mieszkalnych.

W roku 2004 spółdzielnia otrzymała z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie refundację kosztów, w kwocie 33 720 złotych, związanych z realizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w związku z rozgraniczaniem nieruchomości oraz ewidencją gruntów              i budynków, w tym również koszty prac geodezyjnych.

Rok 2004 był czasem, w którym spółdzielnia nie mogła pozyskiwać bezzwrotnych środków pomocowych, z funduszy europejskich – ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu III Rozwój Lokalny, z powodu braku planu rewitalizacji miasta. Zarządowi pozostało więc zabiegać o mniejsze środki, które udało się uzyskać m.in. z PFRON, za zatrudnianie 5 osób posiadających grupy inwalidzkie oraz K.U. FILAR, który sfinansował druk 3000 książeczek czynszowych.

Na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 23 marca 2005 roku, prezes Zarządu Piotr Iwan poinformował, że decyzją NSA, z 17 lutego 2005 r., zapadło rozstrzygnięcie mówiące   o tym, że pełnił funkcję radnego miasta zgodnie z prawem. Rzecz dotyczyła tzw. „afery mandatowej”. Na sesji 13 października 2003 roku, Rada Miasta Kraśnik odwołała pięciu jej członków, m.in. prezesa Piotra Iwana oraz członka RN Mirosława Sznajdera. Zarzut stawiany odwołanym radnym dotyczył naruszenia art. 24f ust. 1 Ustawy o samorządzie gminnym, który zabrania łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej na majątku gminy. Odwołani radni dysponowali korzystną dla nich opinią autorytetu prawnego               w zakresie prawa spółdzielczego, prof. dr hab. Henryka Ciocha, która jednak nie została wzięta pod uwagę. Czas pokazał, że należało się z nią liczyć.

W roku 2005 wybrana została nowa Rada Nadzorcza. Było to trzecie z kolei ciało społeczne, z którym przyszło współpracować Zarządowi kierowanemu przez Piotra Iwana. Wybory członków nowej rady odbyły się w bardzo burzliwych okolicznościach.                      W zebraniach grup członkowskich uczestniczyło w sumie 600 osób, co było wynikiem niespotykanym w historii spółdzielni.

Nowa rada odbyła pierwsze posiedzenie w dniu 16 maja 2005 roku. W skład rady weszli: Leszek Brzyski, Andrzej Cis, Grzegorz Chojnowski, Jan Gnaś, Ryszard Greszeta, Paweł Iracki, Dorota Posyniak, Stanisław Sak, Grzegorz Wrona i Tadeusz Zmorczyński.     Na początku posiedzenia rada wybrała prezydium. Przewodniczącym wybrano Grzegorza Chojnowskiego, zastępcą Jana Gnasia, sekretarzem Grzegorza Wronę. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Leszek Brzyski.

W roku 2005 spółdzielnia rozpoczęła nowy sposób rozliczania ubytków wody.         Po przesłaniu rozliczenia ubytków za I kwartał roku, ze strony wielu spółdzielców pojawiły się protesty. Często wynikało to z braku zrozumienia problemu. Zarząd spółdzielni podjął szereg działań, które miały spowodować obniżenie niedoboru. W lokalach mieszkalnych były przeprowadzane kontrole, w celu wykrycia m.in. nieopomiarowanych podłączeń. Wykrycie nieprawidłowości skutkowało skierowaniem zawiadomienia do prokuratury. Na wniosek Zarządu, 4 lipca 2005 roku, Rada Nadzorcza podjęła uchwałę, określającą wysokość kar nakładanych na osoby, u których stwierdzono naruszenie plomb. W tej samej uchwale wyznaczono nagrody dla tych pracowników spółdzielni, którzy ujawnią fakt nieopomiarowanego poboru wody. Kara miała być przeznaczana na obniżenie wysokości niedoboru w budynku, w którym została stwierdzona nieprawidłowość.

Działania podjęte w roku 2005, w celu ograniczenia niedoboru wody, spowodowały jego zmniejszenie z 12,4% w roku 2004, do 9,3% w roku 2005, tj. o 23 585 m³ mniej.

Zarząd, na posiedzeniu w dniu 13 lipca 2005 roku, podjął decyzję o przygotowaniu spółdzielni do wdrożenia systemu zarządzania jakością, zgodnie z wymogami normy PN-EN ISO 9001-2001. Zakończenie wdrożenia systemu przewidziano na grudzień 2005 roku.

W połowie roku Zarząd podpisał umowę z Mirosławem Sznajderem, który był odpowiedzialny m.in. za redagowanie gazety wydawanej przez spółdzielnię oraz opiekę nad stroną internetową, na której uruchomiono forum, stanowiące miejsce wymiany poglądów    na tematy spółdzielni i miasta.

Każdego roku Zarząd zatwierdzał nowe akcje promocyjne, których celem było zwiększenie liczby osób korzystających z II pakietu TVK oraz dostępu do Internetu. Atrakcyjność akcji promocyjnych podnoszono w okresach przedświątecznych.

W roku 2005 spółdzielnia rozpoczęła realizację nowych inwestycji termomodernizacyjnych - ocieplenia stropów piwnicznych oraz ostatnich kondygnacji. Pierwszym wytypowanym było osiedle „Młodych”. Według audytów wykonanych               na potrzeby Banku Ochrony Środowiska, w którym spółdzielnia ubiegała się o kredyt na działania termomodernizacyjne, oszczędności z tytułu już podjętych działań wyniosły w roku 2005 ok. 180 tysięcy złotych.

W październiku Zarząd zaakceptował wynik konkursu na logo spółdzielni oraz zatwierdził je. Pierwsze miejsce w konkursie zajął projekt Diany Pastuszka, która otrzymała nagrodę w wysokości 300 złotych.

Na posiedzeniu w dniu 19 października, Zarząd zatwierdził wyniki przetargu             na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami, przy ul. Ks. Popiełuszki 3c. Przetarg wygrało konsorcjum Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego S.A.        w Lublinie. Budowa została oprotestowana przez mieszkańców bloku z ul. Ks. Popiełuszki 3b, którzy kwestionowali przewidzianą w projekcie, 16-metrową odległość między obydwoma budynkami. Ponadto sporny był przebieg drogi dojazdowej do nowego budynku. Konflikt miał odbicie w publikacjach prasowych, które ukazały się w KURIERZE LUBELSKIM i DZIENNIKU WSCHODNIM. Nie wstrzymało to jednak biegu prac.

Zarząd, na posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2005 roku, dokonał wyboru operatora telekomunikacyjnego na świadczenie usług w telefonii stacjonarnej. Termin rozpoczęcia usługi ustalono na początek 2006 roku.

21 grudnia 2005 roku Zarząd postanowił ogłosić konkurs na najładniejszą posesję     na terenie spółdzielni. Wyznaczono wysokość nagrody dla pracowników spółdzielni, obsługujących najładniejsze posesje. Pierwsza nagroda wynosiła 600 złotych. Wybór miał być dokonywany raz na pół roku. W ten sposób starano się zmobilizować pracowników       do jeszcze lepszej pracy i dbałości o czystość na osiedlach.

Jednym z problemów pojawiających się w roku 2005 były zakłócenia w wentylacji mieszkań, spowodowane wymianą stolarki okiennej w mieszkaniach i na klatkach schodowych na bardziej szczelną. Problem ten został poruszony w gazetce spółdzielczej, gdzie wyjaśniano z czego wynika i jak należy postępować, żeby nie dochodziło                    do powstawania grzyba na ścianach.

W roku 2005 spółdzielnia osiągnęła bardzo dobry wynik finansowy, w kwocie          333 678,44 złotych, który umożliwił zasilenie kwotą 242 768,77 złotych funduszu remontowego roku 2005 oraz kwotą 807 55,13 złotych roku 2006. Dobry wynik był możliwy dzięki stałej analizie kosztów i utrzymywaniu dyscypliny finansowej oraz pozyskaniu środków z zewnątrz. Po długim okresie starań spółdzielnia otrzymała z Urzędu Miasta Kraśnik oraz Starostwa Powiatowego w Kraśniku kwotę 192 695 złotych z tytułu odszkodowania za przekazane drogi miejskie i powiatowe, o co zabiegała od dłuższego czasu. Na konto spółdzielni wpłynęło także 20 228,38 złotych jako dotacja do wynagrodzeń i składki ZUS z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na dobry wynik miało wpływ stałe utrzymywanie niskiego wskaźnika zadłużenia.

Dzięki dobremu wynikowi finansowemu w roku 2005 udało się zrealizować ambitny plan remontowo-inwestycyjny. Wykonano remonty za kwotę 2 740 367,46 złotych, co było wartościowo największym planem w historii spółdzielni. W roku 2005 rozpoczęta została kolejna budowa bloku wielorodzinnego przy udziale Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Spółdzielnia zakupiła samochód ciężarowy Renault Masters, za kwotę 121 800 złotych.

Szczególnie ważnym wydarzeniem było podpisanie dwóch aktów notarialnych,            20 czerwca 2005 roku i 27 grudnia 2005 roku, w sprawie wykupu na własność, za kwotę        40 819,62 złotych, gruntów o łącznej powierzchni 16,0157 hektara, będących w wieczystym użytkowaniu spółdzielni, przy zastosowaniu 99% bonifikaty.

Rok 2005 był kolejnym, w którym spółdzielnia realizowała plan termomodernizacji. W tym celu został zaciągnięty kredyt preferencyjny w Banku Ochrony Środowiska, oprocentowany według skali 3%. Z perspektywy lat decyzję należy uznać za bardzo rozsądną. Udało się ocieplić 19 ścian w 11 budynkach, stropy piwniczne w 7 budynkach i stropy ostatniej kondygnacji w 18. W roku 2005 zakończono wymianę stolarki okiennej w klatkach schodowych. Łącznie wymieniono 867 sztuk, co stanowiło 91% wszystkich okien na klatkach schodowych w zasobach spółdzielni.

W roku 2005 oferta programowa TVK wzbogaciła się o 8 programów. Ważną inwestycją było założenie licznika dwutaryfowego dla oświetlenia ulicznego, dzięki czemu spółdzielnia oszczędzała ok. 10 tysięcy rocznie według cen z tamtego okresu.

W roku 2005 spółdzielnia uzyskała korzystne dla siebie rozstrzygnięcie                      w postępowaniu podatkowym w sprawie podatku od nieruchomości w zakresie opodatkowania ulic osiedlowych, placów zabaw, parkingów oraz chodników.

W roku 2005 Zarząd odbył 54 protokołowane posiedzenia. Skład Zarządu nie uległ zmianie. Prezesem był Piotr Iwan, zastępcą d/s technicznych Małgorzata Szwed. Obowiązki głównego księgowego w dalszym ciągu pełniła Agata Kowalska. Działalność eksploatacyjną zasobów mieszkaniowych prowadziła administracja osiedli, kierowana przez Witolda Litwina. Za działalność społeczno-wychowawczą odpowiadał Andrzej Kandzierski, pieczę nad działem telewizji kablowej i Internetu sprawował Zbigniew Wetoszka.

12 kwietnia 2006 r. Zarząd podjął decyzję o wystąpieniu ze Związku Rewizyjnego RP, podyktowaną zbyt wysokim zobowiązaniem finansowym w stosunku do osiąganych korzyści.

Rada Nadzorcza na posiedzeniu w dniu 15 maja 2006 roku, podjęła na wniosek Zarządu uchwałę, która określiła wysokość opłat za zainstalowanie anteny na elewacji budynku (50 zł netto rocznie) oraz na dachu budynku (80 zł netto rocznie).

Książeczki czynszowe dostarczane spółdzielcom w roku 2006 miały po raz pierwszy wypisane nazwisko i adres płatnika.

Rok 2006 był kolejnym, w którym na posiedzeniach Zarządu omawiane były możliwości pozyskiwania przez spółdzielnię środków z Unii Europejskiej. Wyznaczeni pracownicy mieli w zakresie swoich obowiązków śledzenie informacji na ten temat.

Z dniem 30.06.2006 roku Zarząd rozwiązał, za porozumieniem stron, umowę o pracę    z Andrzejem Kandzierskim, wieloletnim pracownikiem spółdzielni, odpowiedzialnym          za działalność społeczno-wychowawczą. Zadania te przejęła osoba zatrudniona w ramach prac interwencyjnych. Konsekwencją odejścia A. Kandzierskiego ze spółdzielni była decyzja Zarządu o uporządkowaniu klubu, usunięciu sprzętu pozostałego po dotychczasowej działalności, wyremontowaniu i przebudowie niektórych pomieszczeń, celem przystosowania do nowych zadań. Rozważana była także koncepcja wydzierżawienia całego budynku podmiotowi gospodarczemu. W celu poznania opinii na temat kontynuacji działalności społeczno-wychowawczej Zarząd zlecił pracownikom przygotowanie i przeprowadzenie ankiety wśród członków spółdzielni.

Zarząd, na posiedzeniu w dniu 5 lipca 2006 roku, rozpatrzył oferty dostawców urządzeń klimatyzacyjnych do pomieszczeń w budynku administracji. Coraz bardziej upalne lata wymuszały decyzję o zainstalowaniu tego rodzaju urządzeń w pomieszczeniach biurowych.

Spadający wskaźnik zadłużenia w spółdzielni był wynikiem zdecydowanych działań podejmowanych przez Zarząd wobec dłużników. Świadczyła o tym m.in. rosnąca liczba spraw kierowanych do sądu, kończących się nakazem zapłaty bądź wyrokiem sądowym. Liczba ta stale rosła, w roku 1996 było ich 15, w 1998 – 37, w 1999- 22, w 2000 – 23, w 2001 – 15, w 2002 – 109, a w 2003 – 95. Podejmowane przez Zarząd i pracowników spółdzielni działania windykacyjne pozwoliły w roku 2006 utrzymać wskaźnik zadłużenia na bardzo niskim poziomie 6,48%.

30 października 2006 roku Rada Nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia nowej usługi w sieci spółdzielni – telefonii internetowej. Wdrożenie systemu internetowej telefonii cyfrowej sfinansowano z dochodu wypracowanego na działalności telewizji kablowej i Internetu. Z dniem 1 stycznia 2007 roku spółdzielnia rozpoczęła pozyskiwanie abonentów.

Rok 2006 był kolejnym, w którym udało się wypracować dodatni wynik finansowy. Pozwoliło to na utrzymanie jednej z najniższych w Kraśniku stawek czynszu. Plan remontowy zrealizowany w tym okresie pochłonął 2 235 240 złotych. Ponadto na koniec roku 2006, na koncie spółdzielni znajdowało się 1 942 936 złotych wolnych środków.

Obok ambitnego planu remontowego realizowana była budowa budynku przy            ul. Ks. Popiełuszki 3c, którego termin oddania do użytku zaplanowano na początek 2007 roku. Należy podkreślić, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec” była w tamtym okresie jedynym inwestorem budującym budynki wielorodzinne w Kraśniku.

Do sukcesów należy zaliczyć znaczny spadek niedoborów wody, do poziomu 9,1%, który w latach poprzednich był zawsze liczbą dwucyfrową. Udało się to osiągnąć dzięki kontrolom sprawności wodomierzy, poprawie montażu wodomierzy głównych, analizie statystycznej zużycia wody w poszczególnych lokalach i budynkach, częstym kontrolom        w celu wykrycia kradzieży i innych nieprawidłowości wewnętrznych instalacji wodnej.           W wyniku przeprowadzonych kontroli dwie sprawy skierowano do prokuratury. Kolejnym działaniem było zabezpieczenie wodomierzy przed niepożądanym działaniem pola magnetycznego.

Sukces finansowy zanotował system telewizji kablowej i Internetu, który wypracował zysk na poziomie 163 667,48 złotych.

W roku 2006 spółdzielnia zrealizowała kilka inwestycji wspólnie z miastem. Były to: remont ul. Grunwaldzkiej (kwota 26 064 zł) oraz przebudowa ul. Dekutowskiego              (102 014 zł). Ponadto spółdzielnia otrzymała dotację, w wysokości 120 000 złotych, na budowę drogi do budynku przy Ks. Popiełuszki 3c.

Ważnym elementem działalności Zarządu w roku 2006 było dalsze nabywanie działek pod budownictwo.

W roku 2006 Zarząd odbył 53 protokołowane posiedzenia.

3 stycznia 2007 roku Zarząd podjął decyzję o zwoływaniu posiedzeń dwa razy            w tygodniu, tak jak dotychczas w środę i dodatkowo w piątek.

W styczniu wpłynęło do spółdzielni pismo firmy VETRA, w którym znalazła się oferta zakupu sieci telewizji kablowej od spółdzielni. Zaproponowano kwotę 2,5 miliona złotych. Była to odpowiedź na działanie podjęte przez Zarząd, które miało na celu wysondowanie wartości rynkowej sieci.

Na posiedzeniu w dniu 21 lutego, Zarząd przyjął stanowisko, w którym wypowiedział się na temat planów prywatyzacji KPEC. Organ kierujący spółdzielnią źle ocenił tę decyzję.

Na posiedzeniu w dniu 2 marca 2007 roku, Zarząd podjął decyzję o zaproponowaniu, na najbliższym Zebraniu Przedstawicieli, zmiany w statucie spółdzielni, która wprowadzi nowy sposób wyboru członków Rady Nadzorczej. Wyboru tego, po zatwierdzeniu propozycji na zebraniu 23 marca 2007 roku, można było dokonywać jedynie spośród delegatów            na Zebranie Przedstawicieli z danego osiedla.

7 marca Zarząd zapoznał się ze zmianami dotyczącymi opodatkowania spółdzielni podatkiem dochodowym od osób prawnych. W związku z tym przyjęta została strategia       na przyszłość. Podjęto decyzję o wyodrębnieniu w ewidencji środków trwałych lokali użytkowych oraz ich amortyzowaniu. Koszty amortyzacji stanowią bowiem koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu możliwe będzie obniżenie podatku dochodowego z tytułu prowadzenia przez spółdzielnię działalności gospodarczej.

W pracach organów kierujących spółdzielnią często powracał temat działalności społeczno-wychowawczej oraz przyszłości budynku przy ulicy Ks. Zielińskiego 5, w którym przez lata funkcjonował Klub Osiedlowy MIX. Przed rozpoczęciem sezonu budowlanego        w roku 2007 poszukiwani byli inwestorzy, którzy na własny koszt dokonają zabudowy podcieni wspomnianego budynku. Z powodu braku zainteresowania koncepcja nie została zrealizowana.

W okresie poprzedzającym Zebranie Przedstawicieli Zarząd przygotował projekt uchwały umożliwiającej sprzedaż lokali użytkowych, stanowiących własność spółdzielni. Wytypowana została grupa lokali, przeznaczonych do sprzedaży. Inicjatywa Zarządu uzyskała akceptację delegatów na marcowym Zebraniu Przedstawicieli.

Temat sprzedaży lokali stanął na posiedzeniu Rady Nadzorczej, w dniu 16 kwietnia 2007 roku. Niektórzy członkowie rady sugerowali wstrzymanie realizacji uchwały Zebrania Przedstawicieli, w związku z hossą na rynku nieruchomości, w konsekwencji czego                 w późniejszym czasie uda się uzyskać korzystniejszą cenę za metr kwadratowy. Uchwała upoważniająca Zarząd do podjęcia działań została przyjęta 4 głosami za, przy 2 przeciwnych     i 3 wstrzymujących się. Wobec tylko 40% jej poparcia Zarząd postanowił czasowo wstrzymać realizację tego zamierzenia. Do tematu powrócił w lipcu i wytypował do sprzedaży lokale        w budynkach przy ulicy Kard. Wyszyńskiego 14 i Dekutowskiego 6. W wyniku pierwszego przetargu, który odbył się 20 sierpnia, znaleziono nabywców na trzy lokale. W kolejnym przetargu na jeden. Środki pozyskane z tego źródła zostały przeznaczone na zasilenie funduszu remontowego.

Na posiedzeniu w dniu 6 czerwca 2007 roku, Zarząd podjął decyzję w sprawie zorganizowania spotkania z kraśnickimi posłami, przewodniczącym rady miasta, burmistrzem Kraśnika oraz Radą Nadzorczą Spółdzielni w sprawie braku inicjatywy ze strony urzędu miasta w kierunku opracowania Planu Rewitalizacji Miasta Kraśnik. Uniemożliwiało            to spółdzielni pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej, a dokładnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Działanie 2.1.3 Rewitalizacja Zdegradowanych Obszarów Miejskich. Do spotkania ostatecznie nie doszło,     a planu nie ma do dziś.

W czerwcu 2007 roku pracownicy spółdzielni przystąpili do testu sprawdzającego wiedzę na temat funkcjonowania spółdzielni. Informacje o planowanym sprawdzianie otrzymali kilka tygodni wcześniej. Inicjatywa Zarządu miała na celu podwyższenie wiedzy  na temat przepisów regulujących działalność spółdzielni, a co za tym idzie poziomu obsługi jej członków.

W sierpniu 2007 roku doszło do rozliczenia centralnego ogrzewania za ostatni sezon grzewczy, przy jednoczesnym rozliczeniu niedoborów wody, łącznie za 4 kwartały. Wskaźnik niedoboru oscylował w granicach 9-10% i był niższy niż wcześniej. Świadczyło                    to o skuteczności działań podejmowanych w celu ograniczenia strat i kradzieży wody.

W drugiej połowie 2007 roku Zarząd przygotowywał rozpoczęcie budowy kolejnego budynku wielorodzinnego, przy ul. Ks. Popiełuszki 1a.

We wrześniu 2007 roku Zarząd podjął decyzję o losowym wytypowaniu budynków,   w których zostanie przeprowadzona ankieta na temat finansowania przez spółdzielnię działalności społeczno-wychowawczej. W sumie ankietę przeprowadzono w sześciu budynkach, po dwie na każdym z trzech najstarszych osiedli. Z liczby 240 oddanych głosów 151 było przeciwnych prowadzeniu tej działalności, 87 za kontynuowaniem, 2 osoby nie miały zdania na ten temat. Po opracowaniu ankiety Zarząd zapoznał się z jej wynikami, przy okazji przeprowadził gruntowną analizę realizacji zadań społeczno-wychowawczych w klubie osiedlowym, w ostatnich kilku latach, oraz ponoszonych na ten cel kosztów. Ocena była jednoznaczna, drastycznie spadło zainteresowanie tą formą działalności ze strony spółdzielców i wskazane było poszukiwanie nowych rozwiązań na zagospodarowanie pomieszczeń w budynku przy ul. Ks. Zielińskiego 5.

Na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 15 października, Zarząd przedłożył projekt uchwały o zaprzestaniu prowadzenia działalności społeczno-wychowawczej, która               po akceptacji organu kontrolnego została przedstawiona na najbliższym Zebraniu Przedstawicieli. Ostateczna decyzja zapadła na Zebraniu w dniu 23 listopada 2007 roku.

19 października 2007 r. Zarząd zatwierdził wybór wykonawcy budynku przy            ul. Ks. Popiełuszki 1a. Zostało nim Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych z Lublina „Interbud”.

W roku 2007 Zarząd odbył 91 protokołowanych posiedzeń.

2 stycznia 2008 roku Zarząd zatwierdził wybór nowego podmiotu, świadczącego usługę wywozu odpadów komunalnych. Zdecydowano się na Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych ATK z Radomia. Na tym samym posiedzeniu poruszono sprawę korzystania       z altanek śmietnikowych spółdzielni przez osoby mieszkające poza jej zasobami. Zarząd próbował od pewnego czasu walczyć z nieuczciwym postępowaniem, poprzez zamykanie niektórych altanek śmietnikowych na klucz. Prezes przedstawił pomysł monitorowania altanek najbardziej zagrożonych wyrzucaniem odpadów przez osoby nie będące mieszkańcami zasobów. Pomysł ten był stopniowo wdrażany w roku 2008.

Pod koniec roku 2007 oraz w roku 2008 tematem poruszanym na kilku posiedzeniach Zarządu była sytuacja na rynku finansowym w Polsce. Spółdzielnia dysponowała znaczną kwotą wolnych środków, które lokowała w różnego rodzaju funduszach. Wobec bessy trwającej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Zarząd wykazywał dużą czujność i często podejmował decyzje o alokacji pieniędzy.

Na początku roku 2008 roku Zarząd podjął decyzję o gruntownej przebudowie pomieszczeń znajdujących się na parterze i piętrze budynku administracyjnego. Przebudowa miała na celu powiększenie części, w której przyjmowani są interesanci. Na piętrze przebudowana została świetlica, gdyż istniejąca była za mała na obsługę posiedzeń Rady Nadzorczej. Nowo powstała świetlica mogła ponadto służyć do organizacji spotkań                 z mieszkańcami.

Na posiedzeniu 7 maja 2008 roku, Zarząd powrócił do sprawy korzystania z altanek śmietnikowych przez osoby, które nie mieszkają w zasobach spółdzielni. W tej kwestii przeprowadzono ankietę wśród członków. Na jej podstawie podjęta została decyzja o ich okratowaniu oraz umieszczeniu na wszystkich altankach śmietnikowych tablic z informacją<span style=""